Pazar Zincir Lehine El Değiştirir ..

Bizimle aynı nüfusa sahip Almanya da, mesleğimiz ticaret –sağlık karma meslek olarak düzenlenmiştir.

Optik ürünler bir emtia-mal olarak değerlendiriliyor. Reklam internet satışı serbest. optometri var, müesseseler reçetelerini kendileri üretiyor. Gözlük geri ödemeleri 2,7 milyarlardan zincirlerin baskısı ile katılım payları artırılmış,250 milyona kadar gerilemiştir. Meslektaş içileştirilmiş, halk sağlığı demek hiç bir meslek adamının haddine değil, diyen olsa da onu kimse dinlemez işinden olur. Zincirlerin işi olmayan gözlükçülere iş alanı açıyoruz söylemi de tamamen palavra, çünkü Almanya’da 2000 kadar optisyen işsizdir.

Almanya’da 12.000 optisyenlik müessesesi var. Almanya’da Zincirler çok yaygın ve Pazar payları çok yüksek, Almanya’da Filman ve Apollo nunda içinde olduğu ilk ondaki zincir 1.555 müesseseye sahip . Zincir gözlükçü sayısı %15 ancak pazar payları %40 civarındaydı, güncel pazar oranını veriyorum PAZAR PAYLARI Almanya’da %45 e ulaşmış, sürekli şekilde frençayzing müesseseler artıyor. Geleneksel müesseseler dramatik şekilde bir bir kapanıyor yok oluyor. Pazar zincir lehinde sürekli el değiştiriyor.

Filman zincirlerinde bir müessesesinde, günlük gözlük satışı 37, geleneksel bir müessesede ortalama 2 adet. Filman ' Almanya’nın dev zincirlerinden birisi, yıllık satış rakamlarını yeni açıkladı, 342 milyon avro, yani 342 trilyon avro, 4 le çarparsanız 1 katrilyon 368 trilyon TL bu neredeyse Türkiye’deki tüm sektörün ciro hacminin %75 ‘i kadar. Devasa bir rakam.

Bilgi çağı dijital dünya, eğitim,güçlerinizi birleştirin,globalleşme, sağlıklı yaşam bilinci, entegrasyon, yenileşme, değişim, iş birliği, iş ortaklığı gibi süslü ve tehlikeli söylemlerle uluslar arası sermaye reklamları interneti, zinciri adeta Türkiye'de oya gibi işliyor, olağan üstü çalışıyor. Mesleki mevzuatımıza aykırı defekto, market-mağazacılık tarzı reklam ve tanıtımlar, internet satışları, haksız rekabet yaratır. Halk sağlığını olumsuz etkiler. Sağlık mesleği görünümünden uzaklaştır. Mesleğimizin saygınlığını ve güvenilirliğini azaltır. Etik erezyonlara sebep olur. Pazar zincir lehinde el değiştirir.

Sermaye, Almanya’daki koşulları Türkiye’de tesis ederlerse, 1000-1500 zincir müessese ile pazarın %60 ‘na sahip olur.  Artık şunun kararını verme aşamasına geldik, optisyenlik müesseselerimizin efendisi mi? Yoksa zincirlere teslim edip işçisi mi olacağız?  İş işten geçtikten sonra ,ellerinizle yaktığınızı gözyaşlarınızla söndüremezsiniz. Çözüm: Yerli ve milli olmaktır.

Taylan KÜÇÜKER
Eczacı Gözlükçü
EGOD Federasyonu Eğitim ve Mevzuat Komisyonu Başkanı

Pazar Zincir Lehine El Değiştirir ..